Bumerang - Yazarkafe

24 Mayıs 2019 Cuma

Yemeden İçmeden Kesilmiş

20 mayıs pazartesi 2019

Kırmızı ayakkabılarım geldi,kargodan.
Siyah elbisem geldi, kargodan.
Kargom öğleden sonra geldi. Öğleden önce son kez konuşmuşuz. Sabah canım bir şey istemedi. Öğlen de bir şeyler yemedim. Pulmoner uygulama sınavına gittim ikindi zamanı. İletişime geçmeye çalıştım, namümkündü. Bağların koptuğunu sezinledim uygulama sırası bana yaklaşırken, bağlar kopmuş.

8 Şubat 2019 Cuma

Papatyalar

Bir koku yayılmış. Herkes biraz yüzünü buruşturmuş, sızlanmak istemiş. Koku öksürten cinsten olmayınca başka şeylere odaklanmak kolay olmuş. Tamam demişler. Bu koku olacak ama bir süre burada vakit geçirmek istiyoruz. Manzarayı izleyeceğiz malum.Köprünün altından geçen suyu. Karaya bağlanmış tekneleri sandalları izlemişler. Bir şey güneşe gölge düşürür gibi loşmuş manzara, soluk ışık hem soğuk hem rüya gibi yapıyormuş manzarayı. Oradakiler neyin gerçek neyin yalan olduğunu o lanet olmayasıca kokudan anlıyormuş.

Sonra biri demiş ki ben aşığım bu manzaraya. Aşk heyecanlı insanların olayı diye düşünmüş bu söze arkadaşı. Diğerleri de onun gibi düşünmüş olacak ki. Biz aşık filan değiliz yeter bu kadar demişler. Diğeri karasız kalmış. Acaba ben de aşık mıyım diyesi. Sonra vazgeçirmiş kendini bu bahisten, aşk akıllı insan işi mi? Yenilmeden aşık olabilen mi olmuş. Yenilmelere rağmen aşık olmaya gelememiş işte.

26 Ekim 2018 Cuma

HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK

Ben daha bir yaşında filanken.Oğuz isminde bir kardeşim olmuş.Haberim yokken, bizimkiler fazla konuşmaz.Annemin çocuğu olunca, babamın oğlu. Üzücü meseleleri pervasızca harcamak neyden sayılıyorsa işte.İyi bi şeylerden değil.Bilirsiniz.Üzücü şeyler olunca üzülürsünüz.Sonra otomotivasyon vagonundakiler devreye girer.Sonra mutlu hissedersiniz.Sonra gene üzülürsünüz.Mutlu olunacak kadar da değil diye.Abartarak veya abartmadan yine bir üzülme seansı.Sonra gene mutlu.daha az.Sonra mutluluk ve üzüntü azalarak yok olur gibi.Duygular yok olunca.Beş duyuyla ve nihayetinde hissiyatla da algılayamadığım.hoş bir hikaye olur.Anlatmak veya anmak için.Bu hikayeye "iz" denir.

 Bana bunu Ali öğretti.Ben bitti dediysem bitmiştir dedi.Bitti deyince bitiyor dedi.yani bitince bitiyor.

Babam anlattı.Annenin suyu gelince hastahaneye yatırdık.Çocuğu içeride tutabilmek için anneni hastahaneye yatırdılar.Annene yüzüstü yatma dediler kaç kere yüzüstü yakaladım.Amcan bir saatlik yola göndermedi yengeni dedi.Küveze aldılar çocuğu.doğunca. maaşım otuz üç milyondu.Akciğerini büyüteceğiz.Sterilize barınsın diye şunu da.diyeleri.Beş yüz beş yüz ilaç parası istemişler, babamdan.Gidip gidip almış.Ben üstüme düşeni yaptım.demiş,demek için yapmış belki.Yaşamayınca bir afallamış.Beklemiyormuş.Ama idrakına varınca "tamam" demiş.Daha ne yapsın gibi bir his.Çocuk yaşamaya çalışmıştır.Doktorlar yaşatmaya çalışmıştır.Maaşının yirmi katı ilaçlar yaşatmak için verilmiştir.Annesi babaannesi yaşasın istemişlerdir.Belki bir yaşındaki ablası hayata tutunmasını temenni etmiştir varlığını hissederek.

Üç kız kardeş.Hepsi birbirinden güzel farklı.Üç kız.Oğuz olsaydı olmayacak iki kız daha.Ben oğlanlarla konuşunca benim peşime düşüp dövecekmiş filan .Ablasıyım ama...

her şey çok güzel olacak dedim.Sevecen tipli hussain,kadir inanır tipli sevgilim dedim.Ayıp olmasın diye görüşelim dedi.Parti yapalım demedim.Parti yapacak kadar.Acıyarak da olsa bitmesi gerekiyor dedim ona.Parti olmasa da olur."Yıllarca aramaktan kendi ağzımı" şiirini okudum.

Sonra biraz üzülür gibi oldum yine.Daha yirmi yaşımdayım dedim.Okulum bitmedi.Okul bitecek.Kariyer yapacağım diye anlattım.İkea'dan üç parça mobilya alacağım. Minimalistim diye takılmak için.Bir köpek alacağım dedim.Evcil  köpeklerine oralarını yalatan insanlarınki gibi mi dediler.Yo yoyo.Her şeyden bir haber olsa da.Köpeğim sarının böyle bir şey yapması beni zevke getirmez.Tarzım değil.Öyle zannederlerse diye.köpeğimle baş başa değiliz dostlar imajı için eve bazen bir oğlan çağırırım.Onunla aramızda bir şey olacağından değil.Köpeğimle seviyeli bir ilişki içinde olduğumuza inandırayım kafi dedim.Her şeyi planladım her şeyi. Minimalistsem kitaplar da almam.Kütüphane ne için.Kütüphanede bulamadığım kitapları alıp okurum.Sonra kütüphaneye veririm dedim.Muğla üniversitesinin kütüphanesinde karanlıktan sonra kitabı yok misal.Orhan pamuğun kitaplarını boş yakalamaksa çok zor.


23 Haziran 2018 Cumartesi

ANONYMYZATİON

-hoş bir güne hoş bir müzikle-Bugün 24 Haziran,2018 pazar.

        Oh,my dearing dear Aliş and dear me

   Geçen yıl tanışmıştık Ali Bey ile.Yani birbirimizin isimlerini öğrenip selamlaşmıştık.Biraz sohbet etmiştik.Normal iki insanın birbirlerini görüp analiz ederek anladıklarından farklı ve daha detaylıcaydı nezlimde.

Anonymyzation kelimesi.

19 Haziran 2018 Salı

BORDO

   


       Sıradan bir ikindi-akşam zamanı.Güneş battı batacak.Gölgeler ve sarının en güzel tonu.Ben gene ne kaybederim sanki modunda.Kazanırım ama.-Ruhum biraz daha umursamaz olur.-Telefonla konuşurken nereye yürüdüğümü hatırlamıyorum.Boşluklara esen rüzgar daha mı çok dehşet salar sanki ruha.Aksinin aynısı işte.

17 Haziran 2018 Pazar

HAYATTA BAŞARILAR!


     Hayatta Başarılar
Gidenler gelenler,sonraki gelenler.Hiç gelmeyenler.Falan filan.Kusura bakabilirsin çünkü benim zaten ağzımdan çıkanı kulağıma duyurmaya niyetim yok.Şuursuzluk değil boşvermişlik deyiverirsin.

13 Haziran 2018 Çarşamba

Williams

                                                   

Williams egzersizleri Dr. Paul Williams tarafından tanımlanmıştır

Kronik bel ve sırt ağrılarında

Karın ve kalça kaslarını kuvvetlendirmek

Belimizdeki ve uyluğumuzdaki kasları germek-esnetmek için yapılır.(*)

Sadeleşmek     Zamanı gelince yaptığında anlamı oluyor. Anlamsız olduğunda boşu boşuna yapıyormuşsun gibi hissettiriyor.Yapmaya çalışırken kendini zorluyorsun ve öyle biriysen kendini zorlamak ruhuna iyi gelmiyormuş gibi hissediyorsun.

1 Nisan 2018 Pazar

İkizler Kadını'ndan Muhterem'e Mektup

Sevgili Sarı;
    Zorla kurulmaya çalışılan gizemlerin anlamsızlığını, redlerin veya kabul olunmaların anlamsızlıklarını tadınca "Şans" kelimesinin ne anlama geldiğini-gerçekte ne anlama geldiğini-Anlamam için hoş bir sürecin içine girmiş oldum.Parmaklarımın taze nane ,domates yaprağı, portakal çiçeği, kusmuk koktuğu günleri andım.